0 212 709 2848
Hemen Destek Al
İş Ortağı Ol

Laykon

Uyumadan önce okumuş olduğunuz kitabın kahramanı, uyandığınızda size “günaydın” dese nasıl hissedersiniz? Hayal etmesi bile ilginç ama, çok yakında böyle bir teknolojiyle karşılaşmamız mümkün.

Gerçek ile sanal dünya arasında köprü kuran, Artırılmış Gerçeklik (AR) ve Nesnelerin İnterneti (IoT), günümüzde ağırlıklı olarak hayatımıza eğlence katmak için kullanılıyor. Ama çok yakında bu teknolojiler, bununla yetinmeyip akıllı telefonlarımız gibi, hiç şüphesiz hayatımızın her alanında yanımızda olacak. Endüstriyel alanlarda da bu teknolojilere artan yoğun ilgi, tüm geleneksel üretim ve iş modellerini de değiştirecek gibi duruyor. AR ve IoT teknolojileri, üretici firmalara yeni değerler kazandırıyor, firmaların operasyon süreçlerini yeniliyor ve üretici firmaların arasındaki rekabeti artırıyor. Böylelikle, yakın zamanda üretim süreçleri kökten değişmeye hazırlanıyor!

Artırılmış Gerçekliğin Hacmi 30 Milyar Doların Üzerine Çıkacak!

Üreticiler, akıllı mühendislik teknolojilerini kullanarak, üretim süreçlerini önemli derecede hızlandırmaya başladı. Örneğin, otomobil sektöründe yeni bir modelin tasarlanması, eskiden dört yılı buluyordu. Ama şimdi, AR ve IoT ile bu süre bir yıla kadar düşmüş durumda. Önümüzdeki yıllarda, AR ve IoT teknolojilerine yapılan yatırımların, büyük oranda artacağı söyleniyor. Hatta IDC verilerine göre, 2021 yılına kadar AR hacminin, 30 milyar doların üzerine çıkacağı tahmin ediliyor. Araştırmacılar 2018 yılında bu teknolojilere en fazla yatırımın, dağıtım, hizmet ve üretim sektöründe olacağını düşünüyor.

Bulut Bilişim ile Daha Güvenli Üretim

Üreticiler, IoT ile birlikte artık ürünlerindeki herhangi bir sorunu, önceden tahmin edip üretim süreçlerini hızlandırmak için de kullanıyorlar. Bu bağlantılarla elde edilen bilgi paylaşımı üreticilerin tedarik süreçlerini daha iyi takip etmelerini sağlıyor. Ayrıca, tüm bu süreçte bulut teknolojisini, geleneksel iş modellerini ve gelir kaynaklarını değiştirmek için kullanıyorlar. Son yıllarda, bulut teknolojisi akıllı üretimin önemli bir parçası haline geldi. Çünkü, IoT’nin bağlı olduğu aygıtların gücünü kullanarak, verimi, güvenliği ve kaliteyi artırmak gerekiyor. Bulut bilişim, akıllı üretim alanında operasyonların hızını artırarak, üretim maliyetini de azaltıyor.