0 212 709 2848
Hemen Destek Al
İş Ortağı Ol

Laykon

Bir firmanın, BT sürecinin doğru çalışmasını sağlayan, teknolojiden sorumlu yöneticilerin görevleri gerçekten zordur. Çünkü her gün uygulamalarınızı, sunucularınızı ve hatta iletişiminizi tehdit eden, koşul ve durumlarla karşı karşıya kalırlar. Sel, deprem gibi doğal afetler, yangın, donanım arızaları, siber saldırılar ve yüzlerce potansiyel felaketi hasar almadan atlatmaları beklenir. Oysa ki, bir veri merkezinde milyonlarca bileşenden sadece birinde olabilecek, küçük bir sorun bile, kısa sürede denetimden çıkıp, işletme çapında felaketlere neden olabilir. Bu sorunların yarattığı hasar ve maliyetlerde beklenilenin çok üstünde olabilir.

Verilerinizin güvenliği açısından, avantajı tartışılmaz olan bulut bilişim,bugünün BT altyapısını hızla dönüştürüyor. Ayrıca, dijital iş dünyasının taleplerine uyum sağlayacak kadar güçlü, erişilebilir ve verimli bulut depolama imkanı, tam da dönüşüm çağında, kurumların dijital dönüşüm stratejilerini destekliyor.

Felaketlerin önceden saptanamaması ya da felaket senaryosunun yetersiz olması, iş sürekliliğinizin kesintiye uğramasıyla sonuçlanır. İş sürekliliğinin önündeki en yaygın engel nedir peki? Çoğunluk yetersiz planlamanın iş sürekliliği önündeki en önemli engel olduğunu belirtiyor. Clonera’nın konuyla ilgili 2017 yılı araştırma sonuçları da son derece çarpıcı; Türkiye’deki şirketlerin yüzde 95’i dijital felaket yaşıyor. Son bir yıl içinde, bilgi teknolojileri sistemlerini durduracak nitelikte, dijital felaket yaşayan şirketlerin oranı yüzde 35. Her üç şirketten ikisi felaket sonrası datalarına ulaşsa da, uygulamalarına ulaşamıyor ve iş kesintisine uğruyor. Doğal afetlerin neden olduğu, dijital felaketlerin oranı yüzde 3’te kalırken, siber saldırıya uğrayan şirketlerin oranı ise yüzde 11. Araştırmaya yanıt veren BT yöneticilerinin çoğu ise felaket kurtarma çözümlerinin maliyetini yüksek bulduğu için gerekli önlemleri almıyor.

Teknoloji geliştikçe, iş yapış şekilleri de değişiyor. Eskiden, en yaygın veri koruma yöntemi bant yedeklemesiyken, bugün yedekleme yalnızca verilerin değil, iş operasyonlarını yürütmek için kullanılan uygulamaların ve sunucu yazılımının da hızlı bir şekilde toplanmasını içerecek şekilde geliştirildi.

Felaket kurtarma ve iş sürekliliği çözümleri, bir sorunu otomatik olarak belirleyebilir!

Olası yaşanacak felaket senaryolarında, ortaya çıkan riskleri yok etmenin veya minimalize etmenin, en önemli gerekliliklerden biri de, hızlı davranmak ve hazırlıklı olmaktır. Felaket kurtarma ve iş sürekliliği çözümleri, sorunu öngörür, algılar ve müdahale eder. Bir felaket kurtarma ve iş sürekliliği çözümüne sahipseniz, hizmet sağlayıcınız telefon, e-posta ve bildirimler aracılığıyla otomatik olarak sizi bilgilendirir. Böylece kurtarma operasyonu gerektiğinde, hemen aksiyon alabilir.

Tüm uygulamalar bir işletme için aynı öneme sahip değildir. Bir kurtarma senaryosunda, iş amaçlı kritik uygulamaların, genel amaçlı uygulamalara göre önceliklendirilmesi gerekir. Her firmanın özel gereksinimleri için, doğru kurtarma çözümünün kullanılması önemlidir. Sizin için en doğru çözümün ne olduğunu bilen bir iş ortağına sahip olmanız, iş yükünüzü doğru bir şekilde önceliklendirmenize yardımcı olacaktır.

Acil bir durumda, kurtarma senaryonuzun nasıl çalışacağını öğrenmenin tek yolu, düzenli olarak test etmektir. Otomatik olarak test ederek, felaket durumlarında nelerle karşılaşabileceğinizi görüp, mevcut çözümün etkinliğini ölçebilirsiniz. Ayrıca RPO ve RTO sonuçlarını gösteren, okunması kolay raporlar da alırsınız.

Clonera, Felaket Kurtarma ve İş Sürekliliği çözümü ile, BT servislerinizin bir kısmını yada tamamını yazılımsal, donanımsal, sistem odası arızaları ve felaketlere karşı hazır duruma getirir. Servislerin, felaket kurtarma merkezinden, problem düzelinceye kadar çalıştırılmasını sağlar. İşlemenizin felaket kurtarma politikaları, ISO 27031 standartlarına uygun olacak şekilde planlanır.

Clonera Felaket Kurtarma ve İş Sürekliliği Çözümü ile ilgili detaylı bilgilendirme için size ulaşmamızı ister misiniz?