0 212 709 2848
Hemen Destek Al
İş Ortağı Ol

Laykon

FARKINDA OLMADAN KRİPTO PARA MADENCİLİĞİ YAPIYORUZ!

YILIN EN POPÜLER SİBER SUÇU: CRYPTOJACKING

Gizli kripto para madenciliği anlamına gelen cryptojacking, bireysel kullanıcılar ve şirketler için yeni bir siber tehdit olarak karşımıza çıkıyor. Daha fazla kripto paraya sahip olmak isteyen kötü niyetli madenciler, hedefledikleri bilgisayarlara bir kripto para yazılımı yerleştirerek hem işlemci güçlerini hem elektrik enerjilerini gizlice kullanıyorlar. Dünyada 500 milyondan fazla kullanıcıyı koruyan Bitdefender Antivirüs, cryptojacking ile ilgili son vakaların altını çizerken alınabilecek önlemler konusunda da uyarılarda bulunuyor.

Her ne kadar Bitcoin değerindeki düşüşle birlikte kripto para piyasası durağanlaşsa da kripto para çeşitlerinin sayısı artmaya devam ediyor. Nitekim 2018 Nisan ortası itibariyle, 1.550’den fazla kripto para birimi toplam 320 Milyar dolar değere sahip. Başka bir açıdan bakıldığında bu, Danimarka gibi bir ülkenin gayrisafi milli hasılasından daha fazla.

Kripto paralarla birlikte kripto para madenciliği de sıkça duyduğumuz bir kavram haline geldi ve kötü niyetli yazılımlardan daha popüler olmaya başlayan bir siber suçun da doğmasına neden oldu. Cryptojacking adı verilen ve gizli kripto para madenciliği anlamına gelen yöntemlerle daha fazla kripto paraya sahip olmak isteyen kötü niyetli madenciler, hedefledikleri bilgisayarlara bir kripto para yazılımı yerleştirerek hem işlemci güçlerini hem elektrik enerjilerini gizlice kullanıyorlar. Dünyada 500 milyondan fazla kullanıcıyı koruyan Bitdefender Antivirüs, cryptojackinge karşı alınabilecek önlemler konusunda şirketlere ve bireysel kullanıcılara önemli uyarılarda bulunuyor.

Kötü niyetli madencilerin cryptojacking için kullandıkları yöntemler diğer siber suçlarla benzerlik gösteriyor. Büyük şirketlerin gelişmiş bilgisayarlarına kripto para madenciliği uygulaması yerleştirmek, web sitelerindeki JavaScript yardımıyla ziyaretçilere kripto para madenciliği yaptırmak ve ortak kullanıma açık Wi-Fi ağlarına bağlanan cihazlara sızarak madencilik için kullanmak bunlardan bazıları. Bununla birlikte coinhive ve diğer benzer servislerin ortaya çıkmasıyla, web siteleri ziyaretçilerinin işlemci güçlerini madencilik yapmak için kullanabiliyorlar ve site sahipleri bu yöntemin, reklam göstererek gelir elde etmekten daha az rahatsız ettiğini düşünüyor. Cryptojacking, saldırganlar için diğer suçlara kıyasla daha karlı ancak buna rağmen daha düşük riskler barındıran bir siber suç ve bu da siber suçluların çok sevdiği bir durum.

Dikkat Çeken Bir Çok Vaka Mevcut

Sadece bir yıl önce, cryptojacking diye bir kavram yoktu. Bugün ise kötü niyetli madenciler güvenlik açıklarını kullanarak cihazlara sızmanın daha karmaşık yollarını buldular. Son zamanlarda gündeme gelen bazı ilginç cryptojacking vakaları ise şöyle: